مقایسه کوره زغال صنعتی و سنتی – 09104385456

مقایسه کوره زغال صنعتی و سنتی – 09104385456

در این مقاله، ما مقایسه‌ای جامع بین کوره زغال صنعتی و سنتی ارائه می‌دهیم. از مزایا و معایب هر نوع کوره تا کاربردها و نکات کلیدی، همه را در این مقاله مشاهده خواهید کرد. همچنین به پرسش‌های متداول در مورد این دو نوع کوره پاسخ می‌دهیم. اکنون با ما همراه باشید و اطلاعات ارزشمندی را دریافت کنید.

در این مقاله، با مقایسه کامل بین کوره زغال صنعتی و سنتی، به شما کمک می‌کنیم تا تصمیم درستی را بگیرید. با ما همراه باشید تا برای شروع به مطالعه مبحث بعدی برویم و با این دو نوع کوره بهتر آشنا شویم.

تفاورت کوره زغال صنعتی و سنتی

کوره زغال صنعتی

کوره زغال صنعتی یکی از مدل‌های پیشرفته کوره زغال می‌باشد که برای پخت و پز حجیم و حرفه‌ای طراحی شده است. این نوع کوره دارای ویژگی‌ها و امکانات زیادی است که آن را به یک انتخاب عالی برای کارهای صنعتی تبدیل کرده است.

مزایا و ویژگی‌های کوره زغال صنعتی:

 •  راندمان بالا
 • امکان جابجایی کوره در عین بزرگی و وزن بالا
 • تمام اتوماتیک
 • دارای سیستم همرفتی
 • دارای ورق های آلیاژی آتشخوار
 • دارای درب گاو صندوقی سنگین
 • عایق حرارتی
 • تابلو برق plc
 • مشعل ایران رادیاتور
 • دارای سیستم تعادل حرارت
 • سیستم سرکه گیر
 • سیستم گازگیری متان ( مشتقات چوب)
 • تمام کوئل
 • سیستم خنک کننده
 • سیستم هشدار دهنده
 • دارای سیستم ضد حریق و فیلتراسیون آلایندگی
 • تولید حجم بالاتر زغال در زمان پایینتر
 • دفع دود حاصل از مراحل تولید بوسیله دودکش ها
 • کم کردن خطرات جانی نسبت به کوره های سنتی
 • عدم آسیب های ریوی و تنفسی در طولانی مدت به دلیل طراحی اصولی و پیشرفته

کوره زغال سنتی

ساخت کوره ها به روش سنتی یعنی با استفاده از مصالح بنایی چون آجر و کاه گل یکی از روش های فراهم کردن کوره زغال فشرده است.

در واقع گرچه زغال فشرده فرآورده ای صنعتی و نوین است، اما بخش پخت آن به روش سنتی بهتر هم هست و به دلیل کیفیت بهتر چنین زغالی ، کوره های سنتی حتی بیشتر از نوع دوم که صنعتی است رواج دارند.

مزیت کوره ی زغال سنتی

یکی از مزیت های کوره زغال سنتی که سبب می گردد تا این کوره محبوبیت بسیار زیادی پیدا کند کیفیت زغال هایی است که از این طریق به دست می آید. کیفیت زغال کوره ی سنتی از نظر بدون دود بودن و هم از نظر بوی بسیار خوبی که دارد و در هنگام آماده کردن کباب و یا قلیان این بو کاملا تاثیر گذار می گردد سبب محبوبیت بسیار زیاد آن در میان مصرف کننده ها می گردد.

مورد دیگری هم که باعث محبوبیت زغال های به دست آمده از کوره ی زغال سنتی می گردد عدم به وجود آمدن سردرد در هنگام استفاده از آن است. به دلیل این که عمل کربنازیسیون در این نوع از زغال ها به راحتی انجام می گردد و زغال ها در طی آماده شدن در هوای آزاد قرار دارند به هیچ عنوان مصرف کننده را دچار مشکلاتی از قبیل سردرد نخواهد کرد.

مزیت بسیار مهم دیگری که کوره ی ذغال سنتی دارا می باشد هزینه های مربوط به آن می باشد که بسیار پایین می باشد. برای آموزش ساخت کوره ی ذغال به هیچ عنوان نیاز به هزینه های گزاف نیست و با حداقل هزینه ها می توان یک کوره ی ذغال سنتی ساخت و از آن برای تهیه ی زغال در جهت تامین نیاز های بازار و افزایش درآمد در کنار رونق بخشیدن به کسب و کار استفاده نمود.

نکته ی دیگری که مربوط به هزینه ها می باشد این است که برای استفاده از کوره ی سنتی نیازی به انرژی برق نداریم. همین مورد نیز سبب کاهش هزینه در استفاده و نگهداری از کوره ی سنتی می گردد. کوره ی سنتی در کل برای استفاده و همچنین نگهداری نیازی به هزینه و خرج اضافی ندارد و می توان با کم ترین هزینه از کوره ی سنتی نگهداری و استفاده نمود.

کدام یک بهتر است؟ کوره سنتی یا کوره صنعتی؟

برای پاسخ به این پرسش باید عملکرد و هم چنین ویژگی های انواع کوره زغال فشرده را بررسی کنیم.

عملکرد کوره زغال صنعتی

کوره های ذغال صنعتی نسبت به کوره های قدیمی ایمنی بیشتری دارند و در دراز مدت مشکلات سلامتی برای کارکنان در این صنعت ایجاد نمی کنند؛ اما این ها تنها مزایای کوره های تولید ذغال صنعتی نیستند. چیزی که باعث می شود از نظر اقتصادی کار با کوره های ذغال صنعتی به صرفه تر باشد، توانایی بالای آن ها در تولید ذغال با سرعت بالا و بدون هدر رفتن چوب است.

بسیاری از کوره ها درون محوطه احتراق دارای قفسه بندی مخصوصی هستند که برای قرار دادن انواع چوب ها طراحی شده اند. جالب است بدانید که شما می توانید حتی از خاک اره و قطعات کوچک چوب نیز در این کوره ها استفاده کنید و ذغال فشرده مرغوب تولید نمایید. این یعنی با در اختیار داشتن یک کوره صنعتی مدرن و مجهز، می توانید با ارزان ترین مواد اولیه به تولید ذغال مشغول شوید و از این راه به درآمد بالایی دست یابید.

بعد از قرار دادن چوب ها درون کوره، تنها کاری که شما باید انجام دهید فشردن دکمه های پنل کنترل است که در قسمت بیرونی کوره قرار دارند. این پنل کنترل برای کوره های مختلف کمی متفاوت است اما عملکرد کلی آن ها به یک شکل است.

کوره زغال سنتی

عملکرد کوره زغال سنتی

در کوره سنتی زغال ها با چیده شدن روی پالت یا واگن ها به درون کوره برده می شوند و دهانه و اطراف کوره با استفاده از ملات گل گرفته می شود .سپس با استفاده از مشعل کوره روشن می شود و زغال ها شعله ور می شوند.برای روشن شدن نیازی به سوخت نیست و شعله اولیه کافی است.

با آتش گرفتن بریکت ها، با گذشت ۲۴ الی ۴۸ ساعت بریکت ها پخته شده و تبدیل به زغال فشرده می شوند که با قرار گیری پالت خفه کن روی پالت زغال ها خارج می شوند.ظرفیت کوره سنتی می تواند متغیر باشد.

کوره سنتی ساخته شده از مصالح ساختمانی است که باید دارای ابعاد و استاندارد هایی در طراحی باشد. بنابراین گرچه ساخت کوره به نظر ساده می رسد، اما سازنده باید در ساخت کوره مخصوص زغال ماهر باشد تا مشکلی در تهیه زغال به وجود نیاید.

تفاوت ها و ویژگی های کوره سنتی و صنعتی

مهم ترین تفاوت و مزیت کوره سنتی با صنعتی در این است که زغالی که در کوره سنتی پخته شده کیفیت بسیار بالاتری دارد. دلیل ان هم این است که تحت حرارت مستقیم پخته شده و در واقع پخت کامل تر است.در کوره صنعتی به دلیل شرایط خلاء و حرارت غیرمستقیم ،تمامی گازهای موجود در زغال خارج نمی شود ، بنابراین زغال تولید شده دارای گاز و بو است.

ساخت کوره سنتی ارزان تر از خرید کوره های صنعتی می شود. ضمن اینکه نیازی به سوخت یا انرژی هم ندارد و از جهت مصرف و تعمیرات و نگهداری هم هزینه بسیار کمتری دارد.زغالی که در کوره سنتی پخته شده به دلیل کیفیت بالاتر، قیمت بالاتری هم در بازار دارد.

از سوی دیگر اما سرعت پخت در کوره صنعتی بسیار بالاتر است و در یک زمان ، زغال بیشتری در کوره صنعتی به وجود می آید.دیگر مزیت نیز این است که نیازی به سر زدن به کوره نیست و کوره به طور خودکار فرآیند پخت را انجام میدهد. داشتن دکمه های کنترلی و قابل تنظیم بودن میزان حرارت و دیگر عملکردها هم در کوره صنعتی قابل اجراست که در کوره سنتی نیست.

سوالات متداول

آیا کوره زغال صنعتی دود می کند؟

خیر، این کوره مطابق با استانداردهای محیط زیست ساخته شده و دارای فیلتراسیون آلایندگی است.

آیا کوره زغال صنعتی نیاز به فضای بزرگ دارد؟

بله، به دلیل اندازه بزرگ کوره صنعتی، نیاز به فضای کافی برای نصب و استفاده دارد.

آیا کوره زغال سنتی قیمت اقتصادی‌تری دارد؟

بله، کوره زغال سنتی به دلیل سادگی ساختار و مصرف انرژی کم، قیمت اقتصادی‌تری دارد.

آیا کوره صنعتی زغال ایمن است؟

یکی از معایب کوره های سنتی، خطر بالایی بود که برای کارگران ایجاد می کرد. کوره های صنعتی زغال برای شروع فرآیند، نیازی به مواد مشتعل کننده ندارند و فرآیند احتراق در آنها به شکل اتوماتیک انجام می شود. در نتیجه ایمنی آنها به نسبت کوره های سنتی بسیار بالاتر است.

نتیجه‌گیری

در این مقاله، به مقایسه کوره زغال صنعتی و سنتی پرداختیم و مزایا و معایب هر یک را بررسی کردیم. انتخاب بین این دو نوع کوره بستگی به نیازها و استفاده‌های شما دارد.

همچنین، بهتر است در انتخاب کوره، به نیازها، فضای موجود و بودجه خود توجه کنید و تصمیم خود را بر اساس این موارد بگیرید. امیدواریم که این مقاله به شما در انتخاب بهترین کوره برای نیازهای خود کمک کند.


برای خرید کوره زغال با شماره 09104385456 تماس بگیرید.