دستگاه فشرده ساز یا اکسترودر | 09104385456

دستگاه فشرده ساز یا اکسترودر | 09104385456

دستگاه فشرده ساز یا اکسترودر  یکی از دستگاه های خط تولید زغال فشرده است که برای تولید بریکت کاربرد دارد.در واقع دستگاه اکسترودر، مهم ترین دستگاه خط تولید زغال فشرده است.

توصیه می کنیم ،قبل از خرید دقت لازم را داشته باشید و با کارشناسان فروش گروه صنعتی دانیال ماشین مشاوره داشته باشید .در بازار خط تولید دستگاه های اکسترودر ارزان قیمتی وجود دارد که توان تولید ندارند و زغال مطلوبی را به شما تحویل نخواهند داد.

حال شما حتی اگر مبلغی را هم هزینه خرید این سبک خط تولید زغال فشرده نمایید ولی زغال مطلوب و عالی را به دست نیاورید، مصداق بارز این است که وقت و منابع مالی خودتان را هدر داده اید .

اکسترودر چیست؟

اکسترودر به معنای دستگاهی است که محصول را به صورت قالبی بیرون می زند، که از کلمه Extrude از زبان انگلیسی گرفته شده است.پس اکسترود کردن به معنای فشرده کردن و قالبی بیرون دادن است که دستگاه اکسترودر این کار را انجام میدهد ، لذا به آن دستگاه فشرده ساز هم می گویند.

از آنجایی که مهم ترین فرایند یعنی همان ساخت بریکت را دستگاه اکسترودر انجام می دهد، برخی آن را با نام دستگاه زغال ساز هم می شناسند.بنابراین، به طور کلی نام هایی چون دستگاه اکسترودر یا فشرده ساز ، و دستگاه زغال ساز ، و بریکت زن همگی نام های این دستگاه هستند.

∗ بریکت همان محصول یا فراورده ای است که دستگاه اکسترودر به بیرون میدهد، که از فشرده سازی مواد اولیه ساخته شده. بریکت در واقع زغال خام است.

انواع دستگاه اکسترودر یا فشرده ساز در خط تولید زغال فشرده

دستگاه اکسترودر در بسیاری از خط تولید ها وجود دارد که عمل کلی آن ها همان فشرده سازی و بیرون دادن قالبی محصول است.هر یک از این دستگاه های اکسترودر دارای ساختار و تفاوت های زیادی هستند.حتی در مورد اکسترودر زغال نیز چند نوع اکسترودر وجود دارد که عملکردی متفاوت دارد ، اما محصول نهایی زغال فشرده است.

اکسترودر های خط تولید زغال حبه ای برای مثال متفاوت از اکسترودر زغال خاک اره هستند .ما در این مقاله به بررسی اکسترودر زغال خاک اره، که بهترین نوع زغال فشرده است می پردازیم.

اکسترودر تسمه ای

دستگاه فشرده ساز

یکی از انواع اکسترودر های رایج و از بهترین نمونه ها، اکسترودر تسمه ای است.اکسترودر تسمه ای در واقع نوعی قدیمی تر نیز هست که با وجود تکنولوژی قدیمی تر، کارایی بیشتر و عملکرد بهتری دارد.

ویژگی های اکسترودر زغال تسمه ای

 • اکسترودر زغال تسمه ای تکنولوژی سال ۲۰۰۶ میلادی است.
 • از قدیمی ترین نسل های اکسترودر زغال فشرده هستند.
 • افراد قدیمی در این کار به راحتی میتوانند با این دستگاه کار کنند.
 • در این دستگاه از فولی و تسمه به جای گیربکس استفاده میشود
 • اکسترودر تسمه ای نسبت به اکسترودر گیربکسی عملکرد بهتری دارد.

مزایای دستگاه اکسترودر زغال تسمه ای

این دستگاه به دلیل مزیت هایی که دارد توانسته در جایگاه بهتری نسبت به دستگاه های اکسترودرهای گیربکسی قرار بگیرد.در ذیل به مزایای دستگاه اکسترودر تسمه ای اشاره میشود:

 1. نسبت به اکسترودر های گیربکسی در رده ی بالاتری قرار دارند.
 2. مشکل کمبود سرعت در هر شیفت کاری کم تر به چشم میخورد.
 3. در بهترین حالت چیزی بالغ بر ۱۶۵۰ کیلو بریکت تولید مینمایند که این تقریبا ۳ برابر دستگاه های گیربکسی است.
 4. اکسترودر تسمه ای صدای کم تری تسبت به اکسترودرهای گیربکسی ایجاد مینمایند.
 5. و در آخر کیفیت بالاتر آن نسبت به دستگاه های اکسترودر گیربکسی است.

روند تولید در دستگاه اکسترودر تسمه ای

روند تولید در دستگاه اکسترودر تسمه ای از کیفیت مطلوبی برخوردار است به صورتی که میتواند در هر شیفت کاری چیزی حدود ۱۶۵۰ کیلوگرم بریکت تولید نماید.این کار باعث تولید بیشتر زغال و بریکت شده و در نتیجه باعث سود آوری بیشتر این محصول میشود.همچنین زغال بیشتری تولید و در بازار عرضه میگردد.

کار اصلی اکسترودر تسمه ای

کار اصلی اکسترودر تسمه ای تولید زغال و بریکت با کیفیت بالا است.اکسترودر تسمه ای دستگاهی است که خاک اره و سایر مواد در آن قرار داده میشود و فشرده می شود ، و بریکت ها که زغال خام هستند تولید می شود ، سپس بریکت ها به کوره برده شده و به زغال فشرده تبدیل میشود.

اکسترودر زغال گیرباکسی

نوع دیگری از دستگاه های فشرده ساز یا اکسترودر، نوع گیرباکسی آن است که گرچه بعد از اکسترودر تسمه ای ساخته شده است، اما معایب بیشتر آن سبب شده تا استفاده از آن محدودتر باشد.اکسترودر زغال گیرباکسی ، فشرده سازی قوی تری دارد، و پرس کردن آن بیشتر است.

بنابراین در این دستگاه فشرده ساز تنها از خاک اره استفاده می شود و نیازی به پوست گردو و خاک زغال نیست.استفاده نکردن از این مواد از هزینه های مواد اولیه می کاهد، اما از سوی دیگر کیفیت چنین زغالی کمتر است چراکه پوست گردو و خاک زغال خود سبب ماندگاری بیشتر و حرارت بهتر زغال می شوند.

فشرده سازی قوی تر این دستگاه موجب می شود تا بریکت بسیار سفت و با استحکام باشد ، که این یک مزیت است، اما استحکام بالا موجب می شود بتوان تنها از کوره های صنعتی برای پختن استفاده کرد.همانطور که می دانید زغال پخته شده در کوره سنتی کیفیت بسیار بهتری دارد و به خوبی گاز گیری شده ، بنابراین از این حیث نیز کیفیت زغال پایین تر می آید.

آیا می توان در اکسترودر گیربکسی از پوست گردو استفاده کرد؟

بعضی از تولیدکنندگان زغال ، برای آن که کیفیت زغال آن ها بهتر باشد و بتوانند از کوره سنتی استفاده کنند، خاک ذغال و پوست گردو را نیز به همراه خاک اره در اکسترودر گیربکسی می ریزند. این کار اشتباه است، چرا که :

به دلیل فشرده سازی بالای اکسترودر گیربکسی، استفاده از پوست گردو و خاک زغال موجب آسیب رسیدن به دستگاه و ایراد در آن می شود.
مزیت اصلی استفاده از اکسترودر گیربکسی، نیاز نداشتن به پوست گردو و خاک ذغال و کاستن از هزینه های اولیه است، حال اگر بخواهیم این دو را نیز به کار ببریم بدیهی است که استفاده از اکسترودر تسمه ای منطقی تر است.

تفاوت دستگاه اکسترودر تسمه ای با اکسترودر گیربکسی

تفاوت دستگاه اکسترودر تسمه ای با اکسترودر گیربکسی در زیر بیان شده است:

 • بدون صمغ
 • بدون جرقه و بدون سردرد
 • دارای خاکستر کم
 • دارای حرارت بالا
 • بدون بوی بد و گاز
 • بدون استفاده از مواد شیمیایی
 • زمان سوخت بالا
 • اکسترودر تسمه ای سرعت بالاتری نسبت به اکسترودر گیربکسی دارند.
 • اکتسرودر تسمه ای صدای کم تری نسبت به اکسترودر گیربکسی دارند.
 • در اکسترودرهای تسمه ای در یک شیفت کاری ۳ الی ۴ پالت زغال تولید میشود.
 • در اکسترودر گیربکسی این مقدار به یک پالت در روز تغییر مینماید.
 • قیمت اکسترودر گیربکسی ارزان تر است.
 • زغال اکسترودر تسمه ای با کیفیت تر است، چرا که دارای پوست گردو و خاک کربن است.
 • در خط تولید با اکسترودر تسمه ای می توان از کوره سنتی استفاده کرد اما با اکسترودر گیرباکسی خیر.
 • به دلیل فشرده سازی بسیار بالا در اکسترودر گیربکسی ، بریکت ها دارای انحنا هستند، که این در بسته بندی مشکل ساز است.

موارد مهم در تولید دستگاه فشرده ساز

در تهیه دستگاه تولید زغال فشرده نوع تجهیزات بسیار مهم است و ارتباط مستقیم با موارد ذیر را دارا می باشد :

شکل ظاهری ، یعنی عدم اسفنجی بودن بریکت خام

اکسترودر خوب باید در طول ۸ ساعت کاری خروجی ماردون، بریکت یکدست تحویل دهد.عدم اسفنجی بودن بریکت و ترک نداشتن در هنگام خروجی ماردون یکی از نکاتی است که ماشین ساز باید به آن توجه داشته باشد و عیب یابی آن را انجام داده و آموزش لازم را به مشتری اعلام نماید.

اگر عملکرد دستگاه اکسترودر درست نباشد ( بخصوص کنترل خشک بودن مواد اولیه ) بعد از چند سری تولید، دستگاه اکسترودر با مشکلات ظاهری بریکت در قسمت خروجی سیلندر روبرو خواهد شد .

بافت مولکولی ایجاد شده در بلوک بریکت خام

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت ، که با زیبایی و سازگاری بالای زغال در هنگام مصرف تاثیر مستقیم دارد ، تراکم بالا در بریکت خام است.دراین حالت باید به درصد ترکیبی مواد اولیه دقت داشت .

کمپانی سازنده باید به صورت کامل نسبت به مراحل تولید فرایند زغال آگاهی داشته باشد تا بتواند اطلاعات لازم را جهت تولید محصولی با کیفیت ، به مشتری ارائه نماید.همچنین درصد رطوبت دقیق مواد اولیه ترکیبی نسبت به توان فشار وارد شده از طرف موتور و ماردون محاسبه گردد.

خشک کن مناسب قبل از بارور نمودن دستگاه اکسترودر

عمل خشک کردن و رطوبت گیری مواد اولیه قبل از عمل فشرده سازی بریکت با استفاده از دستگاه اکسترودر ،صورت می گیرد.این عمل باید به درستی صورت پذیرد و درصد ورودی مواد اولیه در خشک کن نسبت به اندازه ورودی باید تعریف شده باشد.در غیر اینصورت در قسمت فشرده سازی و ایجاد بریکت در دستگاه اکسترودر مشکل ایجاد می شود .

خوشبختانه، گروه صنعتی دانیال ماشین، با استفاده از دانش فنی و کادر مجرب در ساختار دستگاه خشک کن میزان تولید را افزایش و کلیه مشکلات ناشی از عدم خشک شدن مواد اولیه را رفع نموده است؛ تا در این زمینه رضایت کامل مشتریان را ایجاد نماید .

فشرده سازی و کنترل دود در دستگاه فشرده ساز به خصوص در خروجی ماردون

کنترل دود و فیلتر کردن آن درکل کاری بسیار حائز اهمیت است. گروه صنعتی دانیال ماشین، به نحو احسن این عمل را ایجاد نموده است .اگر دستگاه اکسترودر دارای استاندارد های لازم باشد و عمل فیلتراسیون درست انجام گیرد، هیچ مشکلی پدیدار نخواهد شد.

نکته دیگر، در خروجی دستگاه اکسترودر که بریکت خام از آن خارج می گردد را می توان با کمترین هزینه به بهترین نحو عمل فیلتراسیون،ایجاد نمود، و تا حدود بسیار زیادی از آلایندگی محیط زیست کاهش داد .

گاز گیری کامل کل محصول در یک دوره ی پخت

نکته بسیار حائز اهمیت و کلیدی در تولید بریکت که آن را تبدیل به زغال خام می کند، یکنواخت بودن پخت کوره سنتی، ترکیب و پخش شدن کامل حرارت در فی مابین و سوراخ های وسط بریکت های حفره دار است.

عدم شکستگی در هنگام تبدیل بریکت خام به زغال ،گاز گیری کامل بریکت به صورت یکدست داخل کوره انجام شود (تا موجب شود زغال تولیدی ، باعث سردرد نگردد و در هنگام سرخ شدن بو نداشته باشد.)

کلام آخر

دستگاه زغال‌ساز فشرده برای استفاده از ضایعات و باقی مانده‌های گیاهان کشاورزی و جنگلی، فشرده‌سازی آن‌ها و اعمال فرآیندهای دیگر به منظور ساخت زغال فشرده می‌باشد.

سوخت این دستگاه داخل یک محفظه استوانه‌ای شکل کم‌حجم فشرده و متراکم می‌شود. در طی عملکرد دستگاه زغال‌ساز، هیچ گونه افزودنی وارد دستگاه نمی‌شود و به صورت یکنواخت زغال فشرده را تولید می‌کند و همچنین نگهداری و حمل و نقل آن آسان و سریع است.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان و استعلام قیمت با شماره 09104385456 تماس حاصل فرمایید.