خرید و قیمت دستگاه اکسترودر زغال فشرده | 09104385456

خرید و قیمت دستگاه اکسترودر زغال فشرده | 09104385456

دستگاه اکسترودر زغال یکی از اجزای اصلی خط تولید زغال فشرده است. این دستگاه برای به هم چسباندن ضایعات چوبی مانند خاک اره و چوب‌های خشک برای ساخت زغال فشرده استفاده می‌شود. توان مصرفی این دستگاه معمولاً بین ۳۰ تا ۵۰ کیلو وات است و ولتاژ برق مورد نیاز می‌تواند ۲۲۰ ولت باشد. این دستگاه قادر است در طول یک روز تا ۲ تن زغال فشرده تولید کند. از دیگر ویژگی‌های مهم این دستگاه، ظرفیت تولیدی و استفاده از قطعات ضد سایش است.

خرید دستگاه اکسترودر زغال

دستگاه اکسترودر زغال یکی از مهم‌ترین اجزای خط تولید زغال فشرده است و برای قالب‌دهی و پرس کردن خاک اره در فرآیند ساخت زغال استفاده می‌شود. کیفیت این دستگاه بسیار مهم است زیرا بر کیفیت نهایی محصول تأثیر می‌گذارد. توان مصرفی، ظرفیت تولیدی و استفاده از قطعات ضد سایش از جمله ویژگی‌های قابل توجه این دستگاه است.

دستگاه اکسترودر زغال یکی از اجزای اصلی خط تولید زغال فشرده است و برای به هم چسباندن ضایعات چوبی برای ساخت زغال فشرده استفاده می‌شود. این دستگاه قادر است در طول یک روز تا ۲ تن زغال فشرده تولید کند. همچنین، توان مصرفی، ظرفیت تولیدی و استفاده از قطعات ضد سایش از ویژگی‌های مهم این دستگاه است.

نحوه کار دستگاه اکسترودر زغال فشرده

دستگاه اکسترودر زغال فشرده برای تولید زغال فشرده از مواد اولیه استفاده می‌کند. این دستگاه برای به هم چسباندن ضایعات چوبی مانند خاک اره و چوب‌های خشک برای ساخت زغال فشرده استفاده می‌شود. در این دستگاه، مواد اولیه از طریق فشار و حرارت به شکل قالب‌های زغال فشرده تبدیل می‌شوند. این فرآیند باعث افزایش چگالی و استحکام مواد و تولید زغال فشرده می‌شود. دقت در انتخاب و استفاده از دستگاه اکسترودر زغال فشرده بسیار مهم است زیرا بر کیفیت نهایی محصول تأثیر می‌گذارد.

دستگاه اکسترودر زغال فشرده با استفاده از فشار و حرارت، مواد اولیه چوبی را به شکل قالب‌های زغال فشرده تبدیل می‌کند. این فرآیند باعث افزایش چگالی و استحکام مواد و تولید زغال فشرده می‌شود. انتخاب و استفاده از دستگاه اکسترودر زغال فشرده بسیار مهم است و باید به کیفیت و ویژگی‌های فنی آن توجه شود تا کیفیت نهایی محصول تضمین شود

اکسترودر چیست؟

اکسترودر به معنای دستگاهی است که محصول را به صورت قالبی بیرون می زند، که از کلمه Extrude از زبان انگلیسی گرفته شده است.پس اکسترود کردن به معنای فشرده کردن و قالبی بیرون دادن است که دستگاه اکسترودر این کار را انجام میدهد ، لذا به آن دستگاه فشرده ساز هم می گویند.

از آنجایی که مهم ترین فرایند یعنی همان ساخت بریکت را دستگاه اکسترودر انجام می دهد، برخی آن را با نام دستگاه زغال ساز هم می شناسند.بنابراین، به طور کلی نام هایی چون دستگاه اکسترودر یا فشرده ساز ، و دستگاه زغال ساز ، و بریکت زن همگی نام های این دستگاه هستند.

بریکت همان محصول یا فراورده ای است که دستگاه اکسترودر به بیرون میدهد، که از فشرده سازی مواد اولیه ساخته شده. بریکت در واقع زغال خام است.

اکسترودر چیست؟

انواع اکسترودر زغال فشرده

دستگاه اکسترودر ذغال برای تولید شکل اولیه ذغال (رایج ترین شکل آن مکعبی با یک حفره در داخل آن) از مواد اولیه ذغال یعنی: خاک اره و پوست گردو و … می باشد.این دستگاه به عنوان اصلی ترین دستگاه خط تولید ذغال می باشد.کیفیت ذغال نهایی تولید شده تا حدود زیادی به این مرحله بستگی دارد.

یکی از ماشین آلات صنعتی که به عنوان هسته مرکزی خط تولید زغال فشرده شناخته شده است دستگاه اکسترودر می باشد. این دستگاه برای تولید شکل اولیه زغال فشرده از مواد اولیه می باشد. انواع دستگاه اکسترودر زغال عبارتند از:

اکسترودر دو ماردونه

خروجی اکسترودر دو ماردونه سه برابر اکسترودر تک ماردونه می باشد. در این اکسترودر معمولاً دو ماردون برای چرخش یکسان وجود دارد که مواد از یک ماردون به ماردون دیگر منتقل می شود.

اکسترودر گیربکسی

دستگاه اکسترودر گیربکسی سبب پرس بسیار بالا و قوی بریکت ها می باشد. در این نوع دستگاه های زغال ساز پس از پرس و فشرده سازی مواد اولیه که همان خاک اره و ضایعات چوب است، تنها می توان در کوره های صنعتی آن ها را پخت. به دلیل نبود پوست گردو و سایر مواد افزودنی در آن در کوره های سنتی نمی توان آن ها را خشک نمود.

اکسترودر تسمه ای

از دستگاه های متداول تولید زغال در ایران، دستگاه اکسترودر تسمه ای می باشد. این دستگاه از نظر تولید زغال فشرده بالاتر از دستگاه زغال ساز گیربکسی قرار می گیرد. در این نوع دستگاه به علت قرارگیری تسمه به جای گیربکس مشکلات مربوط به سرعت تولید زغال کمتر مشاهده می شود و از این جهت در جایگاه بهتری قرار می گیرد.

اکسترودر هیبریدی

این نوع دستگاه ترکیبی از اکسترودر تسمه ای و گیربکسی می باشد.

دو عامل بسیار تاثیر گذار در کیفیت ذغال

رطوبت پودر تولید شده سایز پودر تولید شده ( یکنواختی )عملیات خشک کردن و رطوبت گیری پودر چوب و خاک اره قبل از مرحله بریکت انجام شده و بسیار مهم است.

در صورتی که این عملیات به درستی انجام نشده باشد، در بخش فشرده سازی و ایجاد بلوک دستگاه اکسترودر فشار وارد شده و باعث آسیب رسیدن به دستگاه ( سیلندر و ماردون دستگاه ) می شود.عامل دیگر سایز پودر تولید شده ( سایز خاک اره به عنوان ماده اولیه ) می باشد.

در صورتی که این قسمت نیز به درستی انجام نشده باشد و سایز پودر تولیدی در بازی 3 تا 5 میلیمتر نباشد، محصول خروجی بافت یکنواختی نخواهد داشت و همچنین باعث سایش سیلندرو ماردون دستگاه های اکسترودرمی شود.

عدم رعایت دو موضوع بالا باعث می شود ذغال تولید شده اسفنجی بوده و استحکام کافی نداشته و در هنگام مصرف دخانیات باعث سردرد شود.

دستگاه اکسترودر

تفاوت اکسترودر تسمه ای با گیربکسی

تفاوت دستگاه اکسترودر تسمه ای با اکسترودر گیربکسی در زیر بیان شده است:

  1. اکسترودر تسمه ای سرعت بالاتری نسبت به اکسترودر گیربکسی دارند.
  2. اکتسرودر تسمه ای صدای کم تری نسبت به اکسترودر گیربکسی دارند.
  3. در اکسترودرهای تسمه ای در یک شیفت کاری ۳ الی ۴ پالت زغال تولید میشود.
  4. در اکسترودر گیربکسی این مقدار به یک پالت در روز تغییر مینماید.
  5. قیمت اکسترودر گیربکسی ارزان تر است.
  6. زغال اکسترودر تسمه ای با کیفیت تر است، چرا که دارای پوست گردو و خاک کربن است.
  7. در خط تولید با اکسترودر تسمه ای می توان از کوره سنتی استفاده کرد اما با اکسترودر گیرباکسی خیر.
  8. به دلیل فشرده سازی بسیار بالا در اکسترودر گیربکسی ، بریکت ها دارای انحنا هستند، که این در بسته بندی مشکل ساز است.

ویژگی های یک دستگاه اکسترودر خوب

در تهیه دستگاه تولید زغال فشرده نوع تجهیزات بسیار مهم است و ارتباط مستقیم با موارد زیر را دارد که به شرح آن می پردازیم:

شکل ظاهری، یعنی عدم اسفنجی بودن بریکت خام

یک دستگاه اکسترودر خوب باید در طول ۸ ساعت کاری خروجی ماردون، بریکت یک دست تحویل دهد.عدم اسفنجی بودن بریکت و ترک نداشتن در هنگام خروجی ماردون یکی از نکاتی است که ماشین ساز باید به آن توجه داشته باشد.
اگر عملکرد دستگاه اکسترودر درست نباشد (به خصوص کنترل خشک بودن مواد اولیه) بعد از چند سری تولید، دستگاه اکسترودر با مشکلات ظاهری بریکت در قسمت خروجی سیلندر روبرو خواهد شد.

بافت مولکولی موجود در بلوک بریکت خام

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت که با زیبایی و سازگاری بالای زغال در هنگام مصرف تاثیر مستقیم دارد، تراکم بالا در بریکت خام است.
در این حالت باید به درصد ترکیبی مواد اولیه دقت داشت و کمپانی سازنده باید به صورت کامل نسبت به مراحل تولید فرایند زغال آگاهی داشته باشد تا بتواند اطلاعات لازم را جهت تولید محصولی با کیفیت به مشتری ارائه نماید.

خشک کن مناسب قبل از بارور نمودن دستگاه اکسترودر

عمل خشک کردن و رطوبت گیری مواد اولیه قبل از عمل فشرده سازی بریکت با استفاده از دستگاه اکسترودر صورت می گیرد. این عمل باید به درستی صورت پذیرد و درصد ورودی مواد اولیه در خشک کن نسبت به اندازه ورودی باید تعریف شده باشد.در غیر این صورت در قسمت فشرده سازی و ایجاد بریکت در دستگاه اکسترودر مشکل ایجاد می شود.

فشرده سازی و کنترل دود

کنترل دود و فیلتر کردن آن کاری بسیار حائز اهمیت است. اگر دستگاه اکسترودر دارای استاندارد های لازم باشد و عمل فیلتراسیون درست انجام گیرد، هیچ مشکلی پدیدار نخواهد شد. نکته دیگر در خروجی دستگاه اکسترودر که بریکت خام از آن خارج می گردد را می توان با کمترین هزینه به بهترین نحو عمل فیلتراسیون ایجاد نمود، و تا حدود بسیار زیادی از آلایندگی محیط زیست کاهش داد.

گاز گیری کامل کل محصول در یک دوره پخت با دستگاه اکسترودر بریکتیکی از مهم ترین نکات دستگاه اکسترودر بریکت، گاز گیری کامل کل محصول در یک دوره پخت می باشد.نکته بسیار حائز اهمیت و کلیدی در تولید بریکت که آن را تبدیل به زغال خام می کند، یکنواخت بودن پخت کوره سنتی، ترکیب و پخش شدن کامل حرارت در فی مابین و سوراخ های وسط بریکت های حفره دار است.


خط تولیدگروه صنعتی دانیال ماشین ، تمامی این موارد را به لحاظ کیفی اجرا نموده و در اختیار مشتریان قرار می دهد جهت مشاوره رایگان و استعلام قیمت با شماره 09104385456 تماس حاصل فرمایید.