مواد اولیه تولید زغال فشرده – 09104385456

مواد اولیه تولید زغال فشرده – 09104385456

روش های زیادی برای تولید زغال فشرده وجود دارد که بسته به فرمول تولید زغال شما ، می تواند مواد اولیه زغال را با درصد های متفاوتی داشته باشد.سه ماده ی اصلی تشکیل دهنده ی زغال فشرده ، خاک اره ، پوست گردو ، خاک زغال هستند، که با میزان خاصی در فرمول تهیه زغال قرار میگیرند.


جهت خرید مواد اولیه تولید زغال فشرده با شماره 09104385456 تماس بگیرید.


مواد اولیه تولید ذغال

به طور کلی مواد اولیه تولید زغال فشرده شامل ضایعات چوبی و مواد دورریختنی مانند خاک اره، پوست گردو و چوب‌های اضافه در کارگاه‌های تولیدات چوبی می‌شود.

اما جالب است بدانید که هریک از این مواد اولیه، خصوصیات خاص خود را دارند و برای انتخاب آن‌ها باید نکات متفاوتی را در نظر بگیرید. چون استفاده از آن‌ها به طور مستقیم بر کیفیت زغال تولیدی شما تاثیر دارد.

خاک اره برای تولید زغال

خاک اره، به عنوان یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اجزای مواد اولیه زغال فشرده محسوب می‌شود. به همین دلیل تاثیر زیادی در کیفیت زغال دارد. در ادامه معیار های مهم انتخاب خاک اره برای تولید زغال فشرده برای شما بیان می‌شود:

1.رطوبت

خاک اره از لحاظ رطوبت به دو نوع مرطوب (تازه) و خشک تقسیم می‌شود. به طور کلی هرچه میزان رطوبت خاک اره بیشتر باشد، بهتر در دستگاه و آسیاب‌ها حرکت می‌کند. همین باعث می‌شود که در تولید زغال فشرده نیز راحت‌تر تبدیل به بریکت شود.

توجه داشته باشید که این رطوبت، نباید بیش از اندازه باشد. چون باعث چسبندگی در دستگاه‌ها می شود و اجازه حرکت راحت آن‌ها را نمی دهد. در نتیجه می‌توان گفت خاک اره مناسب برای تولید زغال فشرده، نباید خیلی مرطوب یا خیلی خشک باشد.

2. اندازه

این معیار، با توجه به میزان آسیاب کردن خاک اره سنجیده می‌شود و عزضه خاک اره در اندازه‌های زیر صورت می گیرد:

 • خاک اره شکری: اندازه‌ای برابر با اندازه دانه‌های شکر و مناسب استفاده در دستگاه‌های اکسترودر با عملکرد متوسط دارد.
 • خاک اره کراشر: سایز درشت و پفکی، راحتی در تبدیل به بریکت، برای استفاده در دستگاه‌هایی با توان کم، مناسب است.
 • خاک اره آسیاب: اندازه‌ای متوسط و عملکردی مطمئن برای تولید زغال با خاک اره دارد.
 • خاک اره نجاری: اندازه‌ای متوسط و مناسب برای تولید زغال با کیفیت را داراست.
 • خاک اره فلکی: اندازه‌ای ریز و کاربرد زیاد برای دستگاه‌های قدرتمند دارد و با وجود مشکل در تولید این نوع خاک اره، بریکت باکیفیتی تولید می شود.

با توجه به موارد گفته‌شده درباره اندازه خاک اره، می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که شما برای انتخاب اندازه مناسب خاک اره، باید ابتدا توان دستگاه زغال فشرده خود را بسنجید و پس از آن اقدام به خرید خاک اره‌ای با اندازه مناسب کنید.

3. جنس خاک اره

این معیار، در کیفیت بریکت و زغال، تاثیر زیادی دارد. در واقع شما باید بدانید که خاک اره انتخابیتان، از چوب کدام درخت به دست می‌آید. به طور کلی بهتر است از خاک اره‌های تهیه‌شده از چوب درختان زیر استفاده کنید:

 • چوب گردو: ضایعات چوبی به دست‌آمده از این نوع چوب، بهترین گزینه برای تولید زغال است؛ چون کیفیت مطلوب و چربی زیادی دارد.
 • چوب سنوبر: مرغوبیت این چوب نیز مانند چوب درخت گردو بوده و برای تولید زغال نیز گزینه مناسبی است.
 • چوب راش: رطوبت این نوع چوب، نسبتا بالاست به همین دلیل برای تولید زغال نیز از آن استفاده می‌شود.
 • چوب جنگلی: این نوع چوب، شامل چوب درخت‌هایی مانند ملچ، افرا، گیلاس، شمشاد، گلابی، توت سفید، بلوط، ممرز و نراد می‌شود. جالب است بدانید که خصوصیت مشترک همه چوب‌های جنگلی، رطوبت نسبتا بالای آن‌هاست.
 • چوب چنار: این چوب در دسترس‌تر است و به آسانی تهیه می‌شود. به همین دلیل تولیدکنندگان زیادی از آن برای صنایع چوبی خود استفاده می‌کنند. زغال‌های تولیدی از خاک اره این نوع چوب نیز کیفیت مطلوبی دارند.

بعد از دانستن معیارهای انتخاب خاک اره، باید نکات زیر را در خرید آن به یاد داشته باشید:

فراموش نکنید که برای تهیه خاک اره، هیچ درختی قطع نمی‌شود و این ماده اولیه از باقی‌مانده چو‌ب‌ها در صنایع چوبی به دست می‌آید. همین موضوع گویای مزیت مثبت استفاده از این ماده اولیه بدون آسیب به محیط زیست است.

شما باید با توجه به نیاز خود و مصرف‌کننده از انواع خاک اره با اندازه، جنس و رطوبت مناسب، استفاده کنید.فرمول ساخت زغال فشرده برای هر یک از انواع خاک اره متفاوت است و زغال فشرده نیز برای مصارف گوناگونی استفاده می ‎شود. برای همین نحوه ساخت و پخت آن نیز متفاوت است.

پوست گردو برای تولید زغال

پوست گردو، برای تولید زغال هایی باکیفیت استفاده می شود. این ماده اولیه در اغلب اوقات با درصدی از خاک اره ترکیب می شود. ترکیبات موجود در پوست گردو شامل آمینو اسیدها، استروئیدها، آلکالوئیدها، پروتئین‎ها، ویتامین‎ها، اسیدهای فنل کربوکسیلیک و کومارین می‎شوند که بعضی از این ترکیبات، برای تولید زغال از پوست گردو با کیفیت بالا، موثر هستند. شما نیز برای انتخاب پوست گردو باید فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید تا بتوانید زغالی باکیفیت تولید کنید:

 1. تازه یا کهنگی
 2. کیفیت و درصد خلوص
 3. حجم و مقدار
 4. وزن پوست و نحوه بسته‎بندی آن
 5. میزان دوام و ماندگاری
 6. میزان ناخالصی‌های موجود در پوست گردو
 7. نازک یا ضخیم بودن پوست گردو
 8. هزینه‌های حمل و نقل

به طور کلی پوست گردو، به عنوان دومین ماده از نظر تشکیل‌ دهندگی در ترکیبات ساخت زغال به شمار می‌رود و به دلیل داشتن چربی در ترکیباتش، به افزایش زمان سوختن و استحکام زغال کمک می ‎کند.

خاک زغال از مواد اولیه زغال فشرده

خاک زغال، به خاک کربن نیز معروف است. این خاک، همان پودر به دست ‎آمده از آسیاب شدن زغال چوب است. جالب است بدانید که زغال چوب، از سوزاندن و زغال کردن چوب درختان به دست می ‎آید. به همراه این زغال، مقدار زیادی خاک و پودر اضافه وجود دارد که این خاک و پودرهای اضافی، برای تولید زغال فشرده، استفاده می‎شود.

از خاک زغال، در ترکیبات مواد اولیه زغال فشرده به مقدار کم‎تری استفاده می‌شود. این خاک در دو دسته آسیاب‌شده مویزی و آسیاب نشده وجود دارد. فراموش نکنید که بهتر است در صورت داشتن آسیاب در کارگاه خود، از نوع آسیاب‌نشده خاک زغال استفاده کنید. چون ممکن است برخی افراد سودجو و متقلب، خاک زغال را با ماسه و شن ترکیب کنند تا حجم آن بیشتر شده و هزینه بیشتری را از شما بگیرند. چون اضافه شدن این ناخالصی‌ها، باعث پایین آمدن کیفیت زغال و آسیب به دستگاه تولید زغال فشرده می‌شود.

 خط تولید زغال فشرده

 1. آسیاب جهت پودر کردن مواد اولیه
 2. سرند برای الک کردن مواد اولیه
 3. خشک کن جهت رطوبت گیری مواد
 4. میکسر جهت مخلوط کردن مواد اولیه و چسب
 5. دستگاه اکسترودر برای تولید بریکت
 6. کوره برای پخت بریکت و تبدیل به زغال
 7. مشخصات زغال فشرده شرکت

مواد اولیه زغالویژگی های زغال فشرده

 • کاملا بدون بو و گاز
 • سوخت کامل و بدون خاموشی
 • ماندگاری بیش از ۲۵۰ دقیقه
 • احتراق بالا و تولید دمایی معادل ۳۰۰ درجه
 • تبدیل ضایعات دور ریز به محصولی با مصرف جهانی
 • مصارفی همچون فیلترینگ در برخی صنایع

مزایای راه اندازی خط تولید زغال فشرده

 • سرمایه اولیه اندک وسود اوری بالا
 • عدم نیاز به نیروی متخصص
 • امکان صادرات و ارز آوری
 • بازار داخلی و خارجی گسترده

مواد اولیه زغال فشرده را از کجا تهیه کنیم؟

کار گاه های مبل سازی و وسایل چوبی مناسب ترین مکان برای خرید مواد اولیه هستند. این مواد در دستگاه های فشرده سازی به هم متصل می شوند. خاک اره از اصلی ترین موادی است که برای تهیه زغال فشرده مورد استفاده قرار میگیرد. به همین علت جنس و کیفیت آن بسیار خائز اهمیت است

تفاوت زغال معمولی با فشرده

ذغال سنتی یا معمولی ، از بریدن و سوزاندن شاخه های درختان ساخته می شود. این روند سالهای سال از قرن ها پیش توسط بشر استفاده شده است.

اما اکنون با وجود آسیب های وارده به محیط زیست ، استفاده از این روش تولید زغال معقول نیست و می تواند موجب آسیب های زیادی به محیط زیست و طبیعت شود.بنابراین جایگزین بهتر زغال فشرده است که از مواد بازیافتی تولید می شود .

سود تولید زغال فشرده

قبل از هر چیز بدانید که شرط سود کردن در تولید زغال، تولید محصولی درجه یک می باشد.
امروزه برای تولید کنندگان زغال به جهت تولید آن در داخل کشور و همچنین تهیه و آماده کردن مواد اولیه ی ارزان و با قیمت مناسب، درآمد تولید زغال بسیار قابل توجه است. از طرفی این صنعت در داخل کشور رواج و توسعه یافته بطوری که به کشورهای دیگر به خصوص کشورهای همسایه و حاشیه ی خلیج فارس صادر می شود.

برای تولید محصول خوب و درجه یک باید علاوه بر مواد اولیه ی مرغوب از دستگاه های پیشرفته و تخصصی استفاده نمود تا به سود فراوانی در سال برسید از این رو لازم به ذکر است که زغال صنعت در تولید این دستگاه ها تجربه و فعالیت زیادی دارد و متقاضیان می توانند به مشاورین این مجموعه مراجعه کنند.

مجوز تولید زغال

شاید جالب باشد که بدانید تولید زغال یک صنعت جدید و نوپا می باشد که مورد توجه بسیاری قرارگرفته است. از این رو برای تولید باید شرایط و تجهیزاتی آماده باشد تا کارگاه راه اندازی شود. قبل از هر کاری باید مجوز کارگاه تولید زغال گرفته شود.

مزایای استفاده از زغال چوب

با توسعه تکنولوژی های جدید، بیشتر مواد اولیه مورد استفاده در دستگاه بریکت کاه محصولات، پوسته، تراشه های چوب و غیره میباشند. زغال ساخته شده از این مواد معمولاً برای کباب پز، قلیان و یا گرمایش استفاده می شود. در بازار رایج بوده و قیمت آن نسبتاً پایین میباشد. در حالی که زغال ساخته شده از چوب چگالی زیادی دارد و قیمت آن نیز بالاتر است.

این ماده عمدتا در صنعت یا سایر صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین، مواد اولیه مختلف دارای مزایای مختلفی هستند. مصرف کنندگان می توانند با توجه به خواسته های خود انتخاب کنند.

زغال چوبی تولید شده توسط دستگاه بریکت دارای مزایای مدت زمان طولانی سوختن، بدون دود و جرقه میباشد. همچنین شاخص های فیزیکی و شیمیایی از زغال سنگ معدنی بهتر است. خاکستر خیلی کمی تولید میکند. و اینکه باعث آلودگی محیط زیست نمیشود.